Member Login
Toggle navigation
Home
What We Do
Friendship Exchange
The Rotary Foundation of Rotary International
Governor Elect Hospitality
Membership
Service Projects
Vocational Service
Youth Services
District Links
Awards & Contests
District Governor's Track
District Training
District Conference (DC)
District Forms & Applications
District Publications & Reports
District Publications & Reports
District Financial Statements
District 7120 Budget
District Newsletter Archive
Newsletter The Grapevine
Rotary Leadership Institute (RLI)
Events / Calendar
View Calendar
District Events
District Conference
District Foundation Brunch
District Red Wing Baseball Game
District Golf Tournament
Rotary Friendship Exchange
District 7120 Governor Elect Hospitality
District Grant Application & Reporting Deadlines
District Competitions / Awards / Contests Timing & Deadlines
Training
District Training Assembly
Grant Management Seminar
One Rotary Summit
President-Elect Training Seminar (PETS)
Rotary Leadership Institute (RLI)
Rotary Youth Leadership Award (RYLA)
Strategic Planning Workshop
Rotary International Calendar
Club Calendar Submission Form
Resources
Contact Us
District Organization Chart with Photos
Switch to List View
<< Previous Year
Current Year: 2019-2020
Next Year >>
District Governor
Dave Hannan
District Governor
Newark Rotary Club
District Executives
Linda Kohl
District Governor Elect
Penfield
Janet Tenreiro
District Governor Nominee
Canandaigua
Ralph Brandt
District Governor Nominee Designate
Bloomfield
Mike Slovak
Immediate Past District Governor
Bath
District Officers and Directors
Karen Parkhurst
District Secretary
Victor-Farmington
Marc Kreuser
Assistant District Secretary
Newark Rotary Club
Eric Parker
District Treasurer
Perry
Scott Healy
Assistant District Treasurer
Newark Rotary Club
Mark Wyse
Assistant District Treasurer, Youth Exchange
Ontario-Walworth
Devon Schmidt
Alumni Chair*
Ontario-Walworth
Scott Healy
District Conference Chair*
Newark Rotary Club
Linda Kohl
Community Service Chair*
Penfield
Donald Alhart
Annual Fund Subcommittee Chair*
Rochester
Bill Gormont
District International Service Chair*
Greece
Scott MacDonell
District Membership Chair*
Clifton Springs
Julie Carney
District New Generations Service Exchange Chair*
Avon
Tom Rogers
District Rotary Foundation Committee Chair*
Canandaigua
Janet Tenreiro
District Vocational Training Team Subcommit Chair*
Canandaigua
Jeffrey Krans
Endowment/Major Gifts Subcommittee Chair*
Penn Yan
Eric Parker
Finance Chair*
Perry
Tom Rogers
Fundraising Subcommittee Chair*
Canandaigua
Eric Schmidt
Grants Subcommittee Chair*
Rush-Henrietta
Holly Kreuser
Interact Chair*
Newark Rotary Club
Tom Rogers
Paul Harris Society Coordinator*
Canandaigua
Tom Rogers
PolioPlus Subcommittee Chair*
Canandaigua
Linda Kohl
RI Convention Promotion Chair*
Penfield
Lisa Norwood
Rotaract Chair*
Rochester Southwest
Carl Grovanz
Rotary Friendship Exchange Chair*
Ontario-Walworth
John Gould
Rotary Peace Fellowships Subcommittee Chair*
Bath
Tom Brown
Rotary Public Image Chair*
Elmira
Tom Rogers
Scholarship Subcommittee Chair*
Canandaigua
Julie Carney
RYLA Chair*
Avon
Tom Rogers
Stewardship Subcommittee Chair*
Canandaigua
Julie Carney
Youth Exchange Chair*
Avon
Larry Evarts
Youth Protection Officer*
Greece
Mike Slovak
District Administration Chair
Bath
Scott MacDonell
District Historian
Clifton Springs
Daniel Kelley
District Membership Extension Chair
Canandaigua
Marilyn Lyon
District Newsletter Publisher
Geneseo
Therese Corrigan-Bastuk
District Nominating Committee Chair
Irondequoit
Donald Collins
District Oratorical Contest Chair
Red Jacket (Manchester)
John Hall
District Policy & Procedure Committee Chair
Fairport
Charles Ressman
District Red Wing Baseball Committee Chair
Spencerport
Norma Madayag-Reilly
District Trainer
Newark Rotary Club
Tom Brown
District Website Administrator
Elmira
Assistant/Area Governors
Bridgette Stewart
Area 1
Watkins - Montour
Shirley Levernier
Area 2
Friendship
Nancy Latour
Area 3
Bath
Jean McMillan
Area 4
Wayland
Ralph Brandt
Area 5
Bloomfield
Mary Green
Area 6
Canandaigua
Jim Dickson
Area 7
Geneva
Tom Vonglis
Area 8
Avon
Chuck Gannon
Area 9
Greece
JoAnn Terry
Area 10
East Rochester
Kevin Mooney
Area 11
Newark Rotary Club
Barb Harper
Area 12
Clyde
Kenn Van Dieren
Area 13
Irondequoit
Lisa Norwood
Area 14
Rochester Southwest